Noel C. Taylor Learning Academy Bus Routes
School Year 2017-2018

Bus: 2
Route #: NCT01A
7:57 AM DALE AV SE @ 7TH ST SE
8:00 AM 9TH ST SE @ MURRAY AV SE
8:04 AM 9TH ST SE @ BUENA VISTA BL SE
8:09 AM GARDEN CITY BL SE @ CRAIG ROBERTSON RD SE
8:25 AM Noel C Taylor Academy
Bus: 41
Route #: NCT04A
7:42 AM HIGHLAND FARM RD NW @ TUCKAWANA CIR NW
7:49 AM SHOWALTER RD NW @ SIGMON RD NW
7:52 AM BARNETT RD NW @ YOUNGWOOD DR NW
7:58 AM WESTSIDE BL NW @ VIRGINIA AV NW
8:01 AM 29TH ST SHENANDOAH VILLAGE/799 29th St Nw
8:04 AM FOREST PARK BL NW @ ASPEN ST NW
8:06 AM ASPEN ST NW @ FLORIDA AV NW
8:08 AM LAFAYETTE BL NW @ MASSACHUSETTS AV NW
8:11 AM ANDREWS RD NW @ NORRIS DR NW
8:15 AM STAUNTON AV NW @ 21ST ST NW
8:19 AM 12TH ST NW @ GRAYSON AV NW
8:25 AM Noel C Taylor Academy
Bus: 59
Route #: NCT02A
7:55 AM HARRISON AV NW @ 8TH ST NW
7:57 AM 5TH ST NW @ RUTHERFORD AV NW
8:00 AM BURRELL ST NW @ DOUGLAS AV NW
8:03 AM HUNT AV NW @ 8TH ST NW
8:05 AM 10TH ST NW @ ALVIEW AV NW
8:12 AM HOLLINS RD NE @ NORTON AV NE
8:19 AM HERSHBERGER RD NW @ HILDEBRAND RD NW
8:25 AM Noel C Taylor Academy
Bus: 127
Route #: NCT03A
7:43 AM MAIN ST SW @ KERNS AV SW
7:45 AM 764 BRANDON AV SW
7:51 AM GRANDIN RD SW @ MAIDEN LA SW
7:54 AM MAIDEN LA SW @ WASENA AV SW
8:06 AM OLD STEVENS RD NW @ WILMONT AV NW
8:10 AM EUGENE DR NW @ THRUSH DR NW
8:25 AM Noel C Taylor Academy



40 Douglass Avenue NW, Roanoke, VA24012 Phone 540-853-2502