Patrick Henry High School Bus Routes
School Year 2017-2018

Bus: 7
Route #: PH02A
8:04 AM PATTERSON AV SW @ 14TH ST SW
8:07 AM PATTERSON AV SW @ 16TH ST SW
8:11 AM PATTERSON AV SW @ 18TH ST SW
8:16 AM BRIDGE ST SW @ ROANOKE AV SW
8:18 AM 2269 MOUNTAIN VIEW TERR SW
8:25 AM PATRICK HENRY HIGH
Bus: 14
Route #: PH11A
7:45 AM LONGVIEW AV SW @ BROADWAY AV SW
7:46 AM AVENHAM AV SW @ 23RD ST SW
7:48 AM AVENHAM AV SW @ 26TH ST SW
7:52 AM 3010 AVENHAM AV SW
7:54 AM AVENHAM AVE SW@WHITE OAK
7:57 AM FRANKLIN RD SW @ WILLOW OAK DR SW
7:58 AM SOMERSET ST SW @ PEAKWOOD DR SW
8:01 AM PEAKWOOD DR SW @ EXETER ST SW
8:01 AM PEAKWOOD DR SW @ WOODLAND HILLS LA SW
8:02 AM 3472 PEAKWOOD DR SW
8:03 AM 3541 PEAKWOOD DR SW
8:04 AM 3601/3596 PEAKWOOD DR SW
8:05 AM 3666/3665 PEAKWOOD DR SW
8:05 AM 3702/3701 PEAKWOOD DR SW
8:06 AM PEAKWOOD DR SW @ WEST RIDGE RD SW
8:07 AM WEST RIDGE RD SW @ STONERIDGE RD SW
8:09 AM 3104 WEST RIDGE RD SW
8:12 AM 26TH ST SW @ RICHELIEU AV SW
8:25 AM PATRICK HENRY HIGH
Bus: 16
Route #: PH18A
8:00 AM 15TH ST NW @ MELROSE AV NW
8:05 AM MELROSE AV NW @ 11TH ST NW
8:08 AM 11TH ST NW @ LOUDON AV NW
8:12 AM LOUDON AV NW @ 15TH ST NW
8:14 AM LOUDON AV NW @ 18TH ST NW
8:25 AM PATRICK HENRY HIGH
Bus: 21
Route #: PH01A
7:58 AM GANDY DR NW @ LIBERTY RD NW
8:01 AM BURRELL ST NW @ DOWNING ST NW
8:06 AM BURRELL ST NW @ DOUGLAS AV NW
8:18 AM MOUNTAIN VIEW TER SW @ CHESTERFIELD ST SW
8:25 AM PATRICK HENRY HIGH
Bus: 30
Route #: PH24A
7:34 AM FRANKLIN RD SW @ ROBERTS RD SW
7:36 AM FRANKLIN RD SW @ HOUNDS CHASE LA SW
7:39 AM FRANKLIN RD SW @ TOWNSIDE RD SW
7:46 AM PENARTH RD SW @ SHELL STATION
7:48 AM THREE CHOP LA SW @ HEATHERTON RD SW
7:56 AM DOGWOOD LA SW @ HERITAGE RD SW
7:57 AM HERITAGE RD SW @ DOGWOOD LA SW
8:01 AM COLONIAL AV SW @ HARTLAND RD SW
8:03 AM 3554 WRIGHT RD SW
8:06 AM Rosewood Ave.SW/Creston
8:07 AM BRAMBLETON AV SW @ ROSEWOOD AV SW
8:12 AM BRAMBLETON AV SW @ ASHBY ST SW
8:18 AM BRAMBLETON AV SW @ SEWELL LA SW
8:20 AM BRAMBLETON AV SW @ PERSINGER RD SW
8:25 AM PATRICK HENRY HIGH
Bus: 32
Route #: PH26A
7:49 AM 3435 MUDLICK RD SW
7:50 AM DEYERLE RD SW @ BRYMOOR RD SW
7:51 AM EASTVIEW DR SW @ WINDSOR AV SW
7:52 AM WINDSOR AV SW @ CIRCLE DR SW
7:53 AM GRANDIN RD SW @ KIPLING ST SW
7:55 AM GRANDIN RD SW @ CHARING CROSS DR SW
7:57 AM GRANDIN RD SW @ ASHLEY LA SW
7:59 AM BRUCETON RD SW @ KEITHWOOD DR SW
8:01 AM NORWOOD ST SW @ LYTHAM DR SW
8:02 AM DRIFTWOOD LA SW @ ROYAL OAK DR SW
8:05 AM WESTCHESTER AV SW @ NORWOOD ST SW
8:06 AM MUDLICK RD SW @ DARLINGTON RD SW
8:06 AM MUDLICK RD SW @ WINDSOR RD SW
8:07 AM DEYERLE RD SW @ CHESTERTON ST SW
8:08 AM CHESTERTON ST SW @ WESTCHESTER AV SW
8:12 AM 4957 GREENLEE RD SW
8:16 AM VALENTINE AV SW @ DAWN LA SW
8:18 AM MUDLICK RD SW @ ORCHARD HILL RD SW
8:18 AM MUDLICK RD SW @ SOUTHALL PL SW
8:19 AM 2754 BRANDON AV SW
8:22 AM WINDSOR AV SW @ DUDDING ST SW
8:25 AM PATRICK HENRY HIGH
Bus: 34
Route #: PH05A
8:00 AM 7TH ST SE @ BUENA VISTA BL SE
8:01 AM BUENA VISTA BL SE @ MEMPHIS ST SE
8:03 AM BUENA VISTA BL SE @ 6 1/2 ST SE
8:06 AM 9TH ST SE @ MOREHEAD AV SE
8:10 AM PENMAR AV SE @ WILSON ST SE
8:25 AM PATRICK HENRY HIGH
Bus: 35
Route #: PH20A
8:02 AM MEMORIAL AV SW @ CAMBRIDGE AV SW
8:04 AM MEMORIAL AV SW @ ROANOKE AV SW
8:08 AM 13TH ST SW @ CLEVELAND AV SW
8:08 AM 13TH ST SW @ CHAPMAN AV SW
8:08 AM 13TH ST SW @ CHAPMAN AV SW
8:11 AM 601 ELM AV SW
8:13 AM ELM AV SW @ 8TH ST SW
8:14 AM MAIN ST SW @ WASENA AV SW
8:16 AM MAIN ST SW @ HAMILTON AV SW
8:17 AM MAIN ST SW @ KERNS AV SW
8:19 AM MAIN ST SW @ WINDSOR AV SW
8:25 AM PATRICK HENRY HIGH
Bus: 42
Route #: PH08A
8:07 AM WESTWOOD BL NW @ TROUTLAND AV NW
8:07 AM TROUTLAND AV NW @ 36TH ST NW
8:11 AM OLD STEVENS RD NW @ WILMONT AV NW
8:13 AM OLD STEVENS RD NW @ TROUTLAND AV NW
8:17 AM OLD STEVENS RD NW @ LONG MEADOW AV NW
8:18 AM OLD STEVENS RD NW @ LESLIE LA NW
8:25 AM PATRICK HENRY HIGH
Bus: 44
Route #: PH07A
7:26 AM Summit Apt. At mailboxes
7:29 AM FRONTAGE RD SW @ SOUTHMONT DR SW
7:31 AM GRIFFIN RD SW @ SOUTHERN HILLS DR SW
7:32 AM 4266 SOUTHERN HILLS DR SW
7:33 AM VAN WINKLE RD SW @ BRISTOL RD SW
7:35 AM VILLAGE TRAILER PARK
7:40 AM WELCOME VALLEY RD SE @ YELLOW MOUNTAIN RD SE
7:41 AM YELLOW MOUNTAIN RD SE @ SPRINGVALE RD SE
7:44 AM YELLOW MOUNTAIN RD SE @ MELCHER ST SE
7:46 AM GARDEN CITY BL SE @ IMLAY AV SE
7:50 AM VENTNOR RD SE @ MABRY AV SE
7:54 AM RAY RD SE @ NEW SPRING BRANCH RD SE
8:02 AM YELLOW MOUNTAIN RD SE @ WELLINGTON DR SE
8:07 AM 2700 YELLOW MOUNTAIN RD SE
8:10 AM YELLOW MOUNTAIN RD SE @ NOTTINGHAM RD SE
8:16 AM YELLOW MOUNTAIN RD SE @ WOODCLIFF RD SE
8:19 AM MCCLANAHAN ST SW @ CRYSTAL SPRING AV SW
8:25 AM PATRICK HENRY HIGH
Bus: 54
Route #: PH10A
7:57 AM JUNIPER ST NW @ SIGNAL HILL AV NW
8:05 AM NORWAY AV NW @ BEECH ST NW
8:07 AM BEECH ST NW @ SIGNAL HILL AV NW
8:07 AM SIGNAL HILL AV NW @ MULBERRY ST NW
8:11 AM SIGNAL HILL AV NW @ WESTSIDE BL NW
8:25 AM PATRICK HENRY HIGH
Bus: 55
Route #: PH15A
7:51 AM 701/627 BULLITT AV SE
7:54 AM 7TH ST SE @ HIGHLAND AV SE
7:59 AM 601 HIGHLAND AV SE
8:02 AM 6TH ST SE @ MOUNTAIN AV SE
8:07 AM 402///////////// 4TH ST SE/RESCUE MISSION
8:12 AM LYNN AV SW @ 21ST ST SW
8:14 AM COLONIAL AV SW @ 26TH ST SW
8:17 AM PERSINGER RD SW @ BLUEFIELD BL SW
8:20 AM 2840 COLONIAL AV SW
8:25 AM PATRICK HENRY HIGH
Bus: 60
Route #: PH12A
8:02 AM 14TH ST SE @ KENWOOD BL SE
8:06 AM KENWOOD BL SE @ GREENBRIER AV SE
8:11 AM GREENBRIER AV SE @ CLINTON AV SE
8:13 AM VERNON ST SE @ KENWOOD BL SE
8:25 AM PATRICK HENRY HIGH
Bus: 61
Route #: PH09A
8:01 AM RUTHERFORD AV NW @ 5TH ST NW
8:04 AM MCDOWELL AV NW @ 8TH ST NW
8:06 AM 8TH ST NW @ RUTHERFORD AV NW
8:12 AM 815 Salem Av///// SALVATION ARMY
8:14 AM SALEM AV SW @ 11TH ST SW
8:16 AM SALEM AV SW @ 13TH ST SW
8:25 AM PATRICK HENRY HIGH
Bus: 70
Route #: PH23A
7:59 AM 2131 Melrose Av Nw
7:59 AM MELROSE AV NW @ 23RD ST NW
8:02 AM GOODWL /2520 MELROSE AV NW
8:07 AM 10TH ST SW @ MARSHALL AV SW
8:11 AM DAY AV SW @ 8TH ST SW
8:13 AM 5TH ST SW @ WASHINGTON AV SW
8:15 AM 5TH ST SW @ ALLISON AV SW
8:17 AM WOODS AV SW @ 4TH ST SW
8:25 AM PATRICK HENRY HIGH
Bus: 77
Route #: PH14A
8:02 AM GORDON AV SE @ 16TH ST SE
8:04 AM RIVERDALE RD SE @ MARVIN ST SE
8:05 AM MARVIN ST SE @ EDGERTON AV SE
8:07 AM 1527/1525 EDGERTON AV SE
8:08 AM BENNINGTON ST SE @ REDWOOD RD SE
8:10 AM QUEEN ANN DR SE @ KING CHARLES AV SE
8:25 AM PATRICK HENRY HIGH
Bus: 84
Route #: PH16A
8:04 AM OLD STEVENS RD NW @ RED FOX DR NW
8:07 AM RED FOX DR NW @ SALEM TPK NW
8:07 AM SALEM TPK NW @ 36TH ST NW
8:09 AM SALEM TPK NW @ 30TH ST NW
8:09 AM LANDSDOWN OFFICE
8:25 AM PATRICK HENRY HIGH
Bus: 93
Route #: PH17A
7:53 AM GAINSBORO RD NW @ PATTON AV NW
7:56 AM 310 GILMER AV NW
7:58 AM GILMER AV NW @ 5TH ST NW
7:58 AM GILMER AV NW @ 6TH ST NW
8:04 AM 1201 HANOVER AV NW
8:09 AM STAUNTON AV NW @ 13TH ST NW
8:14 AM MELROSE AV NW @ 18TH ST NW
8:25 AM PATRICK HENRY HIGH
Bus: 105
Route #: PH22A
7:48 AM BULLITT AV SE @ 11TH ST SE
7:51 AM HIGHLAND AV SE @ 12TH ST SE
7:56 AM MONTROSE AV SE @ 11TH ST SE
8:02 AM 9TH ST SE @ MURRAY AV SE
8:07 AM 9TH ST SE @ DENT ST SE
8:09 AM 9TH ST SE @ MORRILL AV SE
8:17 AM WALNUT AV SW @ 2ND ST SW
8:25 AM PATRICK HENRY HIGH
Bus: 114
Route #: PH13A
7:45 AM GARDEN CITY BL SE @ ROSE AV SE
7:47 AM GARDEN CITY BL SE @ HARTSOOK BL SE
7:56 AM GARDEN CITY BL SE @ BANDY RD SE
8:00 AM CRAIG ROBERTSON RD SE @ PLEASANT RD SE
8:02 AM CRAIG ROBERTSON RD SE @ OWEN DR SE
8:03 AM MT PLEASANT BL SE @ SHANNON ST SE
8:05 AM \\ Food Lion Parking lot \\/1702 RUTROUGH
8:06 AM RUTROUGH RD SE @ BROOKSIDE LA SE
8:09 AM 1136 RIVERLAND RD SE
8:11 AM RIVERLAND RD SE @ LAUREL ST SE
8:15 AM RIVERLAND RD SE @ PIEDMONT ST SE
8:25 AM PATRICK HENRY HIGH
Bus: 116
Route #: PH04A
7:59 AM 5120 SALEM TPK NW
8:00 AM SALEM TPK NW @ ROWE RIDGE RD NW
8:01 AM EUGENE DR NW @ POMEROY RD NW
8:06 AM AUTUMN LA NW @ HEMLOCK RD NW
8:08 AM HEMLOCK RD NW @ OAK RD NW
8:11 AM CHERRYHILL RD NW @ CORBIN CIR NW
8:15 AM CHERRYHILL RD NW @ CHERRYHILL CIR NW
8:25 AM PATRICK HENRY HIGH
Bus: 120
Route #: PH25A
7:57 AM BRANDON AV SW @ Westland Rd SW
7:58 AM BRANDON AV SW @ STRATFORD PARK DR SW
8:03 AM MEDMONT CIR SW @ BARNHART DR SW
8:03 AM BARNHART DR SW @ MEDMONT CIR SW
8:06 AM CRESTMOOR DR SW @ BELLE AIRE CIR SW
8:07 AM CRAVENS CREEK RD SW @ CRAVENS CREEK LA SW
8:11 AM EDGEWOOD ST SW @ MALVERN RD SW
8:13 AM EDGEWOOD ST SW @ WINDSOR AV SW
8:13 AM EDGEWOOD ST SW @ WESTOVER AV SW
8:15 AM EDGEWOOD ST SW @ MEMORIAL AV SW
8:17 AM MEMORIAL AV SW @ FAUQUIER ST SW
8:17 AM MEMORIAL AV SW @ DUDDING ST SW
8:20 AM WINDSOR AV SW @ GRANDIN RD SW
8:25 AM PATRICK HENRY HIGH
Bus: 134
Route #: PH27A
8:04 AM MCDOWELL AV NW @ CHERRY AV NW
8:05 AM RUTHERFORD AV NW @ MADISON AV NW
8:07 AM 3RD ST NW @ HARRISON AV NW
8:09 AM HARRISON AV NW @ 5TH ST NW
8:13 AM LOUDON AV NW @ 20TH ST NW
8:25 AM PATRICK HENRY HIGH

40 Douglass Avenue NW, Roanoke, VA24012 Phone 540-853-2502