Monterey Elementary School Bus Routes
School Year 2017 - 2018

Bus: 24
Route #: MONT02A
6:42 AM LIBERTY RD NE @ FAIRFIELD DR NE
6:44 AM FAIRFIELD DR NE @ FIELDALE RD NE
6:46 AM FIELDALE RD NE @ BRADLEY ST NE
6:48 AM MANSFIELD ST NE @ FUGATE RD NE
6:50 AM SHENANDOAH VALLEY AV NE @ LINDBERGH LA NE
6:55 AM HOLLINS RD NE @ PEARL AV NE
6:56 AM WERTZ RD NE @ HANCOCK ST NE
6:57 AM RIDGEFIELD ST NE @ MISSISSIPPI AV NE
6:59 AM RIDGEFIELD ST NE @ LIBERTY RD NE
7:01 AM LIBERTY RD NE @ SAND RD NE
7:08 AM SAND RD NE @ BLUESTONE AV NE
7:19 AM NORTON AV NE @ HOLLINS RD NE
7:20 AM 2809 HOLLINS RD NE
7:25 AM MONTEREY ELEM SCHOOL/YMCA MONTEREY
Bus: 36
Route #: MONT03A
6:51 AM OLD MOUNTAIN RD NE @ COLUMBIA ST NE
6:52 AM 4412/4410 OLD VIRGINIA ST NE
6:53 AM 4470 OHIO AV NE
6:55 AM 4426 PENNSYLVANIA AV NE
6:57 AM PENNSYLVANIA AV NE @ ELMCREST ST NE
6:58 AM ELMCREST ST NE @ LONG ACRE DR NE
7:00 AM LONG ACRE DR NE @ APPLEWOOD ST NE
7:02 AM LONG ACRE DR NE @ CUP ST NE
7:04 AM 4776 NELMS LA NE
7:08 AM NELMS LA NE @ APPLEWOOD ST NE
7:09 AM APPLEWOOD ST NE @ GOLFVIEW DR NE
7:11 AM 4815 GOLFVIEW DR NE
7:15 AM APPLEWOOD ST NE @ PENNSYLVANIA AV NE
7:18 AM ELMCREST ST NE @ NELMS LA NE
7:20 AM 4450 Old Mountain Rd Ne
7:25 AM MONTEREY ELEM SCHOOL/YMCA MONTEREY
Bus: 48
Route #: MONT05A
6:45 AM OAKLAND BL NW @ BENBROOK CIR NE
6:47 AM 4533 OAKLAND BL NW
6:47 AM OAKLAND BL NW @ MAPLELAWN AV NE
6:49 AM MAPLELAWN AV NE @ NORTHRIDGE ST NE
6:50 AM 201 FRONTIER RD NE
6:53 AM OLIVER RD NE @ PRESTON AV NE
6:54 AM OLIVER RD NE @ CHRISTIAN AV NE
6:59 AM CHRISTIAN AV NE @ OAKLAND BL NW
7:03 AM HAZELRIDGE RD NW @ CHRISTIAN AV NW
7:04 AM HURST AV NE @ OLIVER RD NE
7:08 AM HURST AV NE @ HOLMES ST NE
7:08 AM HOLMES ST NE @ PRESTON AV NE
7:11 AM 4316/4318 PLANTATION RD NE
7:19 AM COLUMBIA ST NE @ PALMER AV NE
7:25 AM MONTEREY ELEM SCHOOL/YMCA MONTEREY
Bus: 49
Route #: MONT06A
6:57 AM 527 FLEMING AV NE
6:58 AM 459 FLEMING AV NE
6:59 AM BOHON ST NE @ HUNTINGTON BL NE
7:01 AM MAPLETON AV NE @ WHITTLE ST NE
7:03 AM WINGFIELD AV NE @ RUSTON ST NE
7:05 AM OLIVER RD NE @ VICTOR AV NE
7:06 AM WHITTAKER AV NE @ COLLINGWOOD ST NE
7:10 AM HUNTINGTON BL NE @ PRINCETON CIR NE
7:13 AM PRINCETON CIR NE @ COOK AV NE
7:14 AM 3205 OAKLAND CHURCH PARKING LOT
7:16 AM WENTWORTH AV NE @ BRIGHTWELL ST NE
7:18 AM BRIGHTWELL ST NE @ TROY AV NE
7:21 AM 125 TRINKLE AV NE
7:22 AM TRINKLE AV NE @ OLIVER RD NE
7:25 AM MONTEREY ELEM SCHOOL/YMCA MONTEREY
Bus: 50
Route #: MONT04A
6:50 AM 4922 OLD MOUNTAIN RD NE
6:53 AM 4831 HORSEMAN DR NE
6:56 AM HORSEMAN DR NE @ ICHABOD CIR NE
6:58 AM 4620 HORSEMAN DR NE
6:59 AM OLD MOUNTAIN RD NE @ TREVINO CIR NE
7:03 AM MONTEREY AV NE @ TREVINO DR NE
7:03 AM 4641 TREVINO DR NE
7:04 AM TREVINO DR NE @ SANDERS DR NE
7:06 AM TREVINO DR NE @ JACKLIN DR NE
7:08 AM JACKLIN DR NE @ ARNOLD DR NE
7:09 AM PLAYER DR NE @ WESTVALE RD NE
7:11 AM 5080 MEADOW CROSSING LA NE
7:12 AM MEADOW CROSSING LA NE @ PLAYER DR NE
7:15 AM PLAYER DR NE @ ARNOLD DR NE
7:17 AM 4720 PLAYER DR NE
7:21 AM 3516 OLD MOUNTAIN RD NE
7:25 AM MONTEREY ELEM SCHOOL/YMCA MONTEREY
Bus: 69
Route #: MONT01A
7:02 AM 13TH ST NE @ MASON MILL RD NE
7:07 AM 2208 MANNING RD NE\\ basketball crt tker apts
7:08 AM MANNING RD NE @ 20TH ST NE
7:19 AM 926 MASON MILL RD NE
7:25 AM MONTEREY ELEM SCHOOL/YMCA MONTEREY
Bus: 88
Route #: MONT07A
6:39 AM 3695 THIRLANE RD NW/// Airport Plaza
6:46 AM PLANTATION RD NE @ WENTWORTH AV NE
6:52 AM MOWHAWK AV NE @ 10TH ST NE
6:57 AM 10TH ST NE @ POCAHONTAS AV NE
7:01 AM HOLLINS RD NE @ KYLE AV NE
7:04 AM 2141 HOLLINS RD NE
7:04 AM HOLLINS RD NE @ SHULL RD NE
7:10 AM 3855 FLEMING AV NE
7:12 AM FRONTIER RD NE @ HOLMES ST NE
7:25 AM MONTEREY ELEM SCHOOL/YMCA MONTEREY

40 Douglass Avenue NW, Roanoke, VA24012 Phone 540-853-2502