Highland Park Elementary School Bus Routes
School Year 2017 - 2018


Bus: 2
Route #: HIGH02A
7:02 AM 701/627 BULLITT AV SE
7:05 AM 5TH ST SE @ HIGHLAND AV SE
7:11 AM 601 HIGHLAND AV SE
7:18 AM HIGHLAND AV SE @ 7TH ST SE
7:20 AM HIGHLAND AV SE@8TH ST SE (SHEPHERD DAYCARE)
7:21 AM 402///////////// 4TH ST SE/RESCUE MISSION
7:25 AM HIGHLAND PARK ELEMENTARY
Bus: 12
Route #: HIGH05A PLATO
6:24 AM 3764 STRATFORD PARK DR SW // Stratford Apts
6:29 AM MEDMONT CIR SW @ CORAL RIDGE RD SW
6:39 AM GRANDIN RD SW @ DOVER DR SW
6:41 AM CARLTON RD SW @ NORTHVIEW DR SW
6:43 AM CARLTON RD SW @ LABURNUM AV SW
6:45 AM LABURNUM AV SW @ YORK RD SW
6:48 AM 2412 GUILFORD AV SW
6:50 AM GUILFORD AV SW @ LOFTON RD SW
6:52 AM LIVINGSTON RD SW @ WEAVER RD SW
6:54 AM TILLETT RD SW @ SPRING RD SW
6:56 AM SPRING RD SW @ LOFTON RD SW
6:59 AM ROSEWOOD AV SW @ SWEETBRIER AV SW
7:00 AM 3411 ROSEWOOD AV SW
7:03 AM 3589 HARTLAND RD SW
7:11 AM BRANDON DRIVEWAY SW @ GRACE ST SW
7:13 AM MAIN ST SW @ WELTON AV SW
7:14 AM MAIN ST SW @ FLOYD AV SW
7:17 AM MAIN ST SW @ HAMILTON AV SW
7:17 AM 10TH ST SW @ WINONA AV SW
7:20 AM 830 DAY AV SW
7:22 AM 601 ELM AV SW
7:25 AM HIGHLAND PARK ELEMENTARY
Bus: 17
Route #: HIGH06A PLATO
6:24 AM BRANDON AV SW @ LINCOLN AV SW
6:27 AM AVON RD SW @ SHERWOOD AV SW
6:28 AM CHESTERFIELD ST SW @ WINDSOR AV SW
6:30 AM CHESTERFIELD ST SW @ WESTOVER AV SW
6:34 AM CHESTERFIELD ST SW @ BERKLEY AV SW
6:37 AM CAMBRIDGE AV SW @ JAMES ST SW
6:40 AM SHERWOOD AV SW @ GREENWOOD RD SW
6:42 AM SHIRLEY AV SW @ ARLINGTON RD SW
6:44 AM ARLINGTON RD SW @ SHERWOOD AV SW
6:46 AM SHERWOOD AV SW @ MT VERNON RD SW
6:51 AM WILBUR RD SW @ HUNTERS RD SW
6:53 AM HUNTERS RD SW @ PERSINGER RD SW
6:56 AM PERSINGER RD SW @ BLUEFIELD BL SW
7:02 AM AVENHAM AV SW @ SOMERSET ST SW
7:04 AM AVENHAM AVE SW@WHITE OAK
7:05 AM Avenham AV SW @ Wildwood RD SW
7:07 AM AVENHAM AV SW @ 27TH ST SW
7:11 AM CASSELL LA SW @ POPLAR DR SW
7:12 AM 3104 WEST RIDGE RD SW
7:18 AM PEAKWOOD DR SW @ WOODLAND HILLS LA SW
7:25 AM HIGHLAND PARK ELEMENTARY
Bus: 74
Route #: HIGH04A
6:43 AM LAFAYETTE BL NW @ CLIFTON ST NW
6:47 AM SALEM TPK NW @ 30TH ST NW
6:48 AM SALEM TPK NW @ 30TH ST NW
6:53 AM LOUDON AV NW @ 12TH ST NW
6:57 AM LOUDON AV NW @ 11TH ST NW
7:00 AM LOUDON AV NW @ 9TH ST NW
7:06 AM LOUDON AV NW @ 7TH ST NW
7:14 AM SALEM AV SW @ 14TH ST SW
7:15 AM SALEM AV SW @ 16TH ST SW
7:18 AM 1902 RORER AV SW
7:20 AM PATTERSON AV SW @ 14TH ST SW
7:25 AM HIGHLAND PARK ELEMENTARY
Bus: 80
Route #: HIGH03A
6:53 AM SALEM AV SW @ 1 1/2 ST SW
6:57 AM MCDOWELL AV NW @ CHERRY AV NW
6:59 AM 338 HACKLEY AV NW
7:02 AM RUTHERFORD AV NW @ MADISON AV NW
7:05 AM RUTHERFORD AV NW @ 3RD ST NW
7:09 AM 3RD ST NW @ HARRISON AV NW
7:11 AM HARRISON AV NW @ 2ND ST NW
7:13 AM GILMER AV NW @ 2ND ST NW
7:14 AM GILMER AV NW @ 3RD ST NW
7:16 AM 3RD ST NW @ PATTON AV NW
7:17 AM GILMER AV NW @ JEFFERSON ST NW
7:20 AM Higher Ed center
7:21 AM 8 JEFFERSON ST NW
7:25 AM HIGHLAND PARK ELEMENTARY
Bus: 85
Route #: HIGH07A PLATO
6:33 AM 919 13TH ST SE
6:38 AM KING CHARLES AV SE @ QUEEN ANN DR SE
6:41 AM \\ Food Lion Parking lot \\/1702 RUTROUGH
6:45 AM RIVERLAND RD SE @ LAUREL ST SE
6:52 AM GARDEN CITY BL SE @ GEARHART RD SE
6:55 AM NEW SPRING BRANCH RD SE @ TIPTON AV SE
7:01 AM 3400 WELLINGTON DR SE
7:06 AM 2619 NOTTINGHAM RD SE
7:11 AM CORNWALLIS AV SE @ 26TH ST SE
7:13 AM STANLEY AV SE @ 24TH ST SE
7:13 AM 24TH ST SE @ JEFFERSON ST SW
7:18 AM ROSALIND AV SW @ 26TH ST SW
7:25 AM HIGHLAND PARK ELEMENTARY
Bus: 118
Route #: HIGH01A
7:03 AM 6TH ST SW @ WOODS AV SW
7:05 AM 513 WOODS AV SW
7:05 AM WOODS AV SW @ 4TH ST SW
7:07 AM WOODS AV SW @ CLARKE AV SW
7:09 AM 1326 CLARKE AV SW
7:10 AM 1008 FRANKLIN RD SW (SAINT MARK'S CHURCH)
7:12 AM ALBEMARLE AV SW @ 1ST ST SW
7:13 AM ELM AV SW @ 1ST ST SW (ST JOHNS)
7:13 AM 801 3RD ST SW
7:14 AM ELM AV SW @ 4TH ST SW
7:18 AM GILMER AV NW @ 5TH ST NW
7:20 AM GILMER AV NW @ 4TH ST NW
7:23 AM 5TH ST SW @ HIGHLAND AV SW
7:25 AM HIGHLAND PARK ELEMENTARY

40 Douglass Avenue NW, Roanoke, VA24012 Phone 540-853-2502